Zróbmy to sami

Mamy już pomieszczenie, w naszym przypadku to poddasze domu. Jak je dostosować do słuchania muzyki? Czy w ogóle się da? Kto się tego podejmie?

Jeśli jesteśmy w miarę sprawni i posiadamy żyłkę samowystarczalnego budowlańca to wbrew obiegowej opinii, możemy się podjąć takiego wyzwania.

Zakładając, że mamy drewnianą podłogę, która nie jest na tyle ładna, aby ja oszczędzić, budujemy stelaż jak na zdjęciu. Należy zwrócić uwagę na wytrzymałość takiej konstrukcji, przecież będzie na niej stał nasz sprzęt grający no i sami też trochę ważymy, choć ostatnio nie sprawdzaliśmy tego na naszej wadze łazienkowej.

Wymiary desek to 45*220. Wypełniamy wełną izolującą lub materiałem dźwiękochłonnym. Osobiście wole wełnę, wychodzi znacznie taniej.

a

Zwróćcie uwagę na kable jakie warto poprowadzić w tzw. peszelach. Na taką konstrukcje kładziemy płytę gipsową 25 mm oraz  deski też o grubości 25 mm. Tak przygotowana podłoga będzie miała ważną dla nas zaletę: będzie tłumiąca a o to cały czas nam chodzi.

A co zrobić kiedy to jest np. strych i mamy skosy w dachu? Nic prostszego, poniższe zdjęcie pokazuje jak wygłuszyć takie skosy.

b

c

Możemy również użyć gotowych  materiałów pochłaniających dźwięk ale są one drogie także polecam zobaczyć poniższą galerię zdjęć, jak samemu przy nie wielkim nakładzie, możemy zrobić je sami. Gwarantuję, że efekt będzie tak samo dobry i nawet lepszy bo przecież zbudowaliśmy je sami, co jest niezaprzeczalnym dowodem na to, że sami wiemy najlepiej  uszy czego nasze uszy  potrzebują!

Poniżej pomieszczenie gdzie rozlokujemy nasze „pochłaniacze odbić”, tak aby zniwelować  mniej korzystne warunki jakie są w naszym pokoju odsłuchowym:

d

Na niebiesko zaznaczono miejsca naszych „pożeraczy” odbić.

e

Tutaj widzimy gdzie najlepiej rozmieścić nasze panele tłumiące. Są one ponumerowane od 1 do 3 gdzie 1 to najlepsze miejsce a 3 to miejsce dające najsłabszy efekt tłumienia. Generalnie chcemy, aby dźwięk dobiegały do nas bez tak zwanych odbić, które zakłócają obraz tła muzycznego. Rysunek po prawej stronie dokładnie to pokazuje, chcemy aby dźwięk dobiegał do nas bezpośrednio (czarne strzałki), wszystko inne to zakłócanie, odbicia, które wpływają na końcowy efekt odsłuchu.

Budujemy zatem nasze panele. W tym celu potrzebujemy zrobić ramy wykonane z desek, które to wypełnimy materiałem tłumiącym, w naszym przypadku to materiał firmy Ecophon (Sombra A i Gedina).

f

Wymiary desek to 25*95mm

g

Całość skręcamy.

Potrzebujemy tak zwanych listw narożnikowych, które tniemy tym świetnym narzędziem:

h

Przycięte na wymiar listwy narożnikowe kleimy do naszej skręconej ramy:

i

Trochę szpachli i papieru ściernego i będzie naprawdę świetnie wyglądało…przed malowaniem a po malowaniu :

j

Tak przygotowana rame wypełniamy materialem do pochłaniania oraz folią aluminiową. Ta folia jest niezbedna!!

k

l

No i nasze dzieło gotowe, przygotowane do postawienia w rogu pomieszczenia:

m

Dla chcących zgłębić temat akustyki oraz zwyczajnie mieć większą wiedzę jak dobrze dopasować swoje pomieszczenie do odsłuchu proponuje zapoznać się opracowaniem Ethan Winer dostępnego tutaj :

http://ethanwiner.com/acoustics.html

a jeśli tego byłoby za mało to jest tez Forum poświęcone opisywanej tematyce akustyki tutaj:

http://forums.musicplayer.com/ubbthreads.php/ubb/postlist/Board/24/page/1

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s