Sprzęt

Myśleliście, że możecie już odpocząć i słuchać muzyki w Waszym wytłumionym, przebudowanym pomieszczeniu odsłuchowym? Wasze radio Melodia…jakoś nie nadaje się do tego, choć przyznam, że ma potencjał gdyż ma lampy elektronowe. Dla młodego pokolenia przypomnę, co dziś wydaje się raczej niedorzeczne, że w ubiegłym stuleciu były takie rzeczy jak lampy elektronowe. Nie, to nie żarówki pod sufitem tylko lampy w środku radia czy telewizora, co powodowało, że urządzenie takie uruchamiało się długo, lampa a raczej jej żarnik musiał się nagrzać, aby elektrony mogły…..ech, chyba za bardzo technicznie. W każdym razie te urządzenia miały jedną, niepodważalną zaletę: brzmiały naturalnie, coś na co  dzisiaj pryszczaty nastolatek mógłby powiedzieć, że grały zaje…ście. I tak rzeczywiście było.

No dobrze, trochę historii mamy za sobą, choć nie ukrywam, ze wynalazki poprzedniej epoki cały czas są poszukiwane, pożądane i osiągają astronomiczne kwoty.

Zacznijmy od tego, co widać w takim pomieszczeniu. Głośniki. Najlepiej, aby były widoczne, Skoro wydaliśmy na nie równowartość dwupokojowego mieszkania na Powiślu, to nie chcemy ich chować za kotarą, chcemy się nimi pochwalić, ale również chcemy, aby dźwięk płynął z nich bez przeszkód, abyśmy mogli zanurzyć się w dźwięku…

1

Dobór każdego elementu naszego pomieszczenia odsłuchowego zależy od kilku czynników: pierwszy to zasobność portfela (najlepiej jak jesteśmy maklerem, dla którego 100 tys, euro na parę głośników to naciśniecie kilku klawiszy na komputerze w czasie sesji giełdowej), drugie to w zasadzie i pierwsze, czyli nasze ego no i trzecie, choć najważniejsze -nasza wrażliwość na dźwięk. Tutaj nie ma kompromisów, tutaj trzeba mieć plan, przygotować się jak do bitwy i wybierać, słuchać, zastanawiać się. Nie można kupić po prostu pary głośników, nie można powiedzieć: “ proszę zapakować, biorę”. Radzę głośniki i nie tylko głośniki….pożyczyć. Tak, pożyczyć, gdyż każdy element tej akustycznej układanki może okazać się inny u nas niż w salonie ze sprzętem audio.

2

3

Także moja gorąca rada: słuchać, słuchać i jeszcze raz słuchać. To samo dotyczy skrzynek, czyli wzmacniaczy, przedwzmacniaczy, korektorów dźwięku i tak dalej.

Możemy sobie założyć, jakiej muzyki słuchamy i idąc tym tropem podam uproszczony schemat zakupu wzmacniacza: dużo popu, rocka, zainteresujmy się tranzystorowymi końcówkami mocy, muzyka nie wymagająca tylu „transientow” dobrze się sprawdzi we wzmacniaczach lampowych. Nie są to jakieś matematycznie sprawdzone zależności tylko moje ucho po latach doświadczeń tak mi podpowiada, choć wiem, że coś w tym jest.

4

5

Osobną historią są kable wszelkiego rodzaju. Znam kilku szaleńców owładniętych syndromem posiadania najlepszych kabli głośnikowych oraz tzw. Interkonektorów, którzy to wydali na nie grubo ponad 200 tys. euro. Znane są opowieści o jakości kabla ze szczerego złota, platyny w połączeniu z technologią kosmiczną, które sprawiają, że muzyka wznosi się na wyżyny, jakie przy „normalnych” kablach nie są do osiągnięcia.

I tutaj przekornie opowiem pewną anegdotę: otóż kilka lat temu pewien szanowany skandynawski miesięcznik, który zajmuje się tematyką audio przeprowadził tak zwany ślepy test dziesięciu najlepszych kabli, jakie były dostępne na rynku. Panel ludzi znających się na dobrym sprzęcie był za kotarą tak, aby nie mogli sugerować się wiedzą, jaki kabel w danej chwili był podłączony do zestawu referencyjnego.

Wynik chyba zawstydził nie tylko redakcję, ale przede wszystkim testujących. Otóż na drugim miejscu, jako jeden z najlepszych kabli do słuchania znalazł się….kabel, jaki można kupić na metry w każdym markecie budowlanym, żeby podłączyć lampkę nocną! Od tej pory, niżej podpisany używa właśnie takich kabli i za zaoszczędzone 200 tys. euro ma przepiękne wakacje czy inne przyjemności w życiu.

Także rada na koniec: zawsze niech Wasze uszy decydują o dźwięku, nie moda, nie znajomi i nie specjaliści od dźwięku! To Wy jesteście najlepszym odbiorcą muzyki, którą przecież wszyscy tak kochamy.

Audioquest_Nighthawk

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Google photo

You are commenting using your Google account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s